A fiatalság titka? A meditáció csodás hatása az életedre
A mindennapi bizonytalanságban szinte mindenki többet stresszel, szorong és aggódik.
A New York University tanulmánya szerint kevesebb, mint napi tizenöt perc nyolc héten keresztül végzett meditáció csökkentheti a szorongást, a fáradtságot és a hangulati zavarokat is.
Érezted már úgy, hogy meg kellene állnod, de képtelen vagy és csak sodródsz? A munkában, a magánéletben, mindenhol... Te is tudod, hogy szükséged lenne egy kis nyugalomra, de azt sem tudod, hogy érhetnéd el?! A meditáció segíthet ebben.
Mi a meditáció?
A meditáció egy olyan gyakorlat, ami segít megismerni önmagadat, hogy felfedezd, valójában ki vagy. A meditáció által újra megismered az igazi “én”-t, aki merőben más természetű, mint a problémás, feszült énünk. Észreveszed, hogy az igazi természeted, a valódi éned nagyon pozitív.
Lényegében a meditáció a belső világod felfedezése és megtapasztalása; a gondolataid, érzéseid megértése; a hozzáállásod, a motivációd, a szándékaid megismerése. A meditáció annak a művészete, amivel egyensúlyt teremtesz a külső és belső között, de belülről kifelé és nem kívülről befelé haladva. A meditációban felfedezed a szellemi függetlenségedet, a saját felelősségedet és a belső erőforrásaidat, amiket használva egy jobb minőségi életet élhetsz.
Mikor a leghatásosabb a meditálás?
A meditáció jótékony hatásai
Ahogy mondják, a meditáció jót tesz a testnek és léleknek. Ugyanakkor egyre gyakoribb módja a különféle egészségügyi problémák kezelésének.
Miközben nem tisztázott, milyen változásokat okoz a meditáció az emberi testben, gyakorlása számos tanulmány szerint hatásos módszer a stressz levezetésének és a szorongás okozta fizikai mellékhatások leküzdésének.
Hétköznapi nyelven meditációnak nevezzük azoknak a technikáknak az összességét, amelyeket különböző okokból, mint például fizikai relaxáció, belső nyugalom, pszichikai egyensúly elérése, betegségek leküzdése vagy csak általános jó közérzet miatt gyakorolnak.
Két tanulmányt is bemutattak a Society of Behavioral Medicine éves konferenciáján, amely alátámasztotta, hogy a meditáció csökkenti a depressziós tüneteket az idősebb felnőtteknél, akik valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvednek. Az egyik tanulmányt a Charles Drew University, a másikat pedig University of Hawaii folytatta le. Mindkét tanulmány esetén azoknál a résztvevőknél, akik meditációs technikákat alkalmaztak, jelentős mértékben csökkentek a depresszió tünetei azokkal szemben, akik nem meditáltak.
A meditációt egyre gyakrabban alkalmazzák a fájdalom és az ízületi gyulladás kezelésében is.
Az agy felveszi az információt és az elme ad neki értelmet. Ha az ember abba tudja, hagyni az aggódást, az elme elcsendesedik, és az agy visszatérhet a munkához.
Érzelmi állapot
A meditáció következtében javul szociális és érzelmi életünk, mivel hatására kevésbé szorongunk, tudatosabbá válunk érzelmeinkkel kapcsolatban, és képessé válunk jobban kontrollálni azokat. Megtanuljuk anélkül szemlélni a bennünket érő impulzusokat, hogy kénytelenek lennénk feltétlenül intenzív érzelmi reakciót adni rájuk.
Hogyan meditáljunk?
A fókuszált figyelem meditáció során például egy kép, egy mantra vagy saját légzésünk lehet a segítségünkre. Üljünk egyenes háttal, kezünk az ölünkben, csukott szemmel. Koncentráljunk az általunk választott tárgyra, például figyeljünk arra, ahogy a levegő be- és kiáramlik orrlukainkon. Próbáljuk a figyelmünket az adott tárgyon tartani, és ha elkószál – pl. azon kapjunk magunkat, hogy viszkető lábunkra figyelünk, vagy azon töprengünk, mit csinálunk a gyakorlat után -, bosszankodás nélkül tereljük vissza.
Egy idő múlva alapvető készségeink fejlődnek ki: tudatába jövünk a figyelemelterelődési szokásainknak, képessé válunk arra, hogy ezeket a tudati kószálásokat megszüntessük és visszatereljük a figyelmünket arra a tárgyra, amire figyelni akarunk.
A tudatos figyelem meditáció során az elménkben lejátszódó különféle élményeket – gondolatok, érzelmek, testi érzések – figyeljük meg bármilyen cselekedetünk közben. Egyikre sem fókuszálunk, pusztán megfigyeljük, ami éppen történik, majd a következő történést szemléljük. Ezáltal megtanuljuk az odafigyelésen kívül az elengedést, érzelmeink kontrollálását.
Tetszett? Érdekesnek találtad? Oszd meg az ismerőseiddel!