A Csernobil című sorozat alkotói megmutatták, hol és hogyan forgatták minden idők legjobbra értékelt televíziós műsorát
Az HBO legújabb minisorozatának első részét május 6-án vetítették, és kevesebb mint egy hónap elég volt hozzá, hogy a világ legnagyobb filmadatbázisán, az IMDB.com-on példátlan (10-ből 9,7-es) nézői értékeléssel minden idők legjobb televíziós műsorává váljon - olyan nagyágyúkat maga mögé utasítva, mint a Trónok harca, a Totál szívás vagy épp a Sherlock című sorozat. Az 5 epizódból álló minisorozatban a történelem legsúlyosabb ember okozta katasztrófájával, a csernobili atomerőmű-balesettel ismerkedhetünk meg úgy, mint eddig még sohasem.
Hirdetés
#1
A sorozat aprólékosan bemutatja, hogy milyen árat kellett fizetnünk az 1986 áprilisában történt borzalmakért: 350 ezer embernek kellett örökre elhagynia az otthonát, közel 600 ezer ember vett részt a mentési munkálatokban és a baleset évében mintegy 236 embert diagnosztizáltak akut sugárbetegséggel.
#2
A Szovjetunió vezetősége mindent megtett, hogy eltitkolja a világ elől a balesetet és annak következményeit, ezért a megbízható információk hiánya miatt a balesetet követő években számos mítosz és tévhit látott napvilágot.
Hirdetés
#3
Korábban is láthattunk már csernobili atomerőmű-balesetet feldolgozó sorozatokat, ám egyiket sem övezte akkora érdeklődés, mint az HBO új minisorozatát.
#4
A legtöbb film és sorozat persze inkább a zombi mutánsok és a baleset miatt létrejött szörnyekkel kapcsolatos mítoszokat és tévhiteket igyekezett meglovagolni, mintsem a baleset tényleges körülményeit bemutatni.
Hirdetés
#5
Az HBO új minisorozatában a tévénézők azonban most olyan képet kaphattak a balesetről, mintha ők maguk is ott lettek volna a Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben 1986. április 26-án.
#6
A sorozat készítői mindent megtettek, hogy a lehető legélethűbb módon mutassák be a történteket és adják vissza annak hangulatát. Elmondásuk szerint azt akarták elérni, hogy ha a posztszovjet államok lakói végignézik az epizódokat, akkor úgy érezzék magukat, mintha egy időgépbe csöppentek volna.
Hirdetés
#7
A tévénézők vélhetően ezért, a sorozat realizmus jegyében történt forgatása miatt adtak ilyen magas osztályzatot az internetes felületeken – ám ezt a pontosságot nem volt könnyű megteremteni.
#8
A megfelelő forgatási helyszínek, a dekorációk és háztartási cikkek megtalálása és beszerzése sok időt vett igénybe, ezért ennek az 5 epizódnak a létrehozása is több mint 2 évig tartott.
Hirdetés
#9
A forgatás 2018. május 13-án kezdődött Litvánia fővárosának, Vilnius egyik lakóépületekből álló városrészében, Fabijoniškėsben, amely Pripjaty városának sorozatbeli helyszínéül szolgál. Az evakuálási jelenteket panelházakkal sűrűn épített környezetben vették fel.
#10
Bár Pripjaty város ma már biztonságosan megközelíthető, a sorozat készítői mégis úgy döntöttek, hogy az utcái nem alkalmasak a jelenetek forgatásához – ezért esett végül a választás a litván Vilnius városra.
Hirdetés
#11
Március végén a stáb Visaginas városába ment, hogy egyaránt felvehessék a kül- és beltéri jelenteket is az atomerőműves jelenetekhez. Ennek helyszínéül az Ignalina Atomerőművet használták a forgatás során.
#12
Ez az erőmű 2009 végén üzemen kívül került. Gyakran emlegetik a csernobili atomerőmű "ikertestvéreként" mind a külső hasonlóságok, mind pedig amiatt, hogy ez is RBMK reaktorokkal rendelkezett.
Hirdetés
#13
A csernobili atomerőmű reaktorának vezérlőtermét (amelyet az első részben láthatunk) szintén Vilnius város egyik elhagyatott gyárában rendezték be.
#14
2018. júniusának elején a stáb végül Ukrajnába utazott, hogy az utolsó jeleneteket is felvehessék.
Hirdetés
#15
A hosszú-hosszú hónapokon át tartó keresgélés és előkészület ellenére a sorozat teljes forgatása "csak" 16 hétig tartott.
#16
Tetszett? Érdekesnek találtad? Oszd meg az ismerőseiddel!