8 dolog, amit a hajad elárulhat az egészségedről
Durva, élettelen haj
Ha a hajunk durva tapintásúvá, élettelenné válik, annak oka lehet, hogy nem megfelelően gondoskodunk róla, túl gyakran festjük, vasaljuk vagy göndörítjük.
A haj télen is durvábbá válhat, és elkezdhet hullani, mikor a szervezetünk kevesebb vitaminhoz és mikrotápanyaghoz jut. Ez a tünet jelezheti, hogy szervezetünknek szelénre, kénre és foszforra van szüksége. Hogy biztos legyél benne, ellenőrizd az ínyedet és a fogaidat! Ha fogproblémákat vagy más rendellenességet veszel észre, fordulj orvoshoz!
Korpásodás
A korpa önmagában nem veszélyes, de kellemetlen viszketést okoz, és nem szép látvány. Kialakulásának több oka lehet, például ha túl sok hajápoló terméket használunk. Ugyanakkor, a korpásodás a gyakori diétázás következtében is jelentkezhet, főleg azoknál, akik a zsírok és a szénhidrátok fogyasztását csökkentik drasztikusan.
Kialakulásában közrejátszhat a stressz, bélrendszeri problémák és immungyengeség is. Ha a kopra sárga színű, azt valószínűleg seborrheás dermatitisz okozza, egy bőrbetegség, amitől elég nehéz megszabadulni. Ebben az esetben a korpásodás elleni samponoktól nem várhatunk megoldást. Érdemes hajgyógyászhoz fordulni, aki megkeresi a probléma okát, és megfelelő kezelést javasol.
Vékony, töredező haj
A vékony és töredező haj fehérjehiányt jelezhet. A fehérje olyan fontos funkciókat lát el, melyeket más alkotóelemek nem képesek helyettesíteni. Úgy is mondhatnánk, a fehérjék építik fel a testünket. Amikor túl kevés a fehérje mennyisége, a bőr, a körmök és a haj állapota is romlani kezd. Ilyenkor több gyümölcsöt és omega-3 zsírsavat kell fogyasztani.
Ám ezek a tünetek komolyabb betegséget is sejtethetnek. A haj töredezése a Cushing-betegségnek is az egyik tünete. Hogy biztos legyél benne, hogy nálad ez a betegség kizárható, gondold végig, a betegség többi tünete jelentkezik-e nálad: megmagyarázhatatlan hátfájás, krónikus álmatlanság, magas vérnyomás.
Foltokban történő hajhullás
Napi 100 hajszál elvesztése még normálisnak tekinthető, de a terhesség, az életkor előrehaladása és más természetes tényezők is eredményezhetnek ennél nagyobb mértékű hajhullást. A legegyszerűbben úgy ellenőrizheted, hogy nálad e téren minden rendben van-e, hogy az ujjaidat végighúzod a hajadban a gyökerektől a hajvégekig. Ha nem szenvedsz kóros hajhullásban, a kezedben 0-2 hajszál marad. Még akkor sincs probléma, ha 3-5 hajszálat találsz az ujjaid között. Ha ennél többet, akkor viszont már baj van, ideje felkeresned az orvost.
A hajhullás összefüggésben állhat az endokrin rendszerrel és az immunrendszerrel, de lehet a cukorbetegség jele is. Ezért célszerű mielőbb orvoshoz fordulni. Rögtön kétségbe esni azonban felesleges, mert lehet, hogy csak egyszerű vitaminhiányról vagy stresszről van szó.
Zsíros haj
A zsíros haj általában arra utal, hogy nem táplálkozol egészségesen, és túl sok állati zsírt fogyasztasz. A megoldás érdekében egyél kevesebb húst, zsíros és olajban sült ételt, kerüld az édességeket, a füstölt élelmiszereket, az alkoholt és a kávét. Teafaolajjal szabályozhatod a fejbőrben a faggyúmirigyek működését. Néhány cseppet adj belőle a samponodhoz.
Ha ezek a módszerek nem működnének, feltehetően anyagcsere probléma, hormonzavar vagy a máj nem megfelelő működése áll a háttérben. Ebben az esetben fordulj szakemberhez, mielőtt még súlyosabb tünetek lépnének fel!
Korai őszülés
Az őszülést többnyire a genetika befolyásolja. Ahogy öregszünk, a pigmenttermelődésért felelős melanociták száma csökken. A nőknél általában 30-40 éves kor környékén jelennek meg az első ősz hajszálak, de vannak esetek, mikor a fiatalabb nők, sőt a tinédzserek kezdenek őszülni.
A korai őszülés lehet a stressz, a krónikus fáradtság vagy a tápanyagszegény étrend következménye, pl. mikor valaki túl kevés fehérjét fogyaszt. A tudósok szerint ezek a tényezők mind befolyásolják a melanin termelődését, ezért őszülnek gyorsabban a hajszálak.
Viszkető fejbőr
Okozhatja pattanás, seb, a fejbőr hámlása, bőrirritáció, de utalhat arra, hogy ideje felkeresni a bőrgyógyászt, hiszen állhat a háttérben ekcéma vagy pikkelysömör is.
Ha a viszketéshez nem társulnak egyéb tünetek, lehet az oka idegrendszeri probléma, amit a stressz vált ki. Lehet kényszerbetegség is, mint a körömrágás. Ebben az esetben érdemes nyugtató hatású gyógyteát inni, valamint B1- és B6-vitamint szedni, majd felkeresni egy neurológust.
Száraz töredezett haj
Ha nem figyelünk oda, a hajszárító gyakori és hosszan tartó használata teljesen kiszáríthatja a hajat. Ugyanilyen hatása van a fehérje, a vas, a réz hiányának is.
Ez a probléma különösen gyakori azoknál, akik szigorú diétát követnek, és az endokrin rendszerrel kapcsolatos betegségük van. Egyél egészséges ételeket, iktass be az étrendedbe lazacot és sárgarépát, hogy feltöltsd a szervezeted vitaminnal. Igyál narancslevet, hogy a C-vitaminnal elősegítsd a vas jobb felszívódását. A vízivásról se feledkezz meg, hogy elkerüld a dehidratációt!
A hajvégek töredezése, akárcsak a hajszárazság, kémiai anyagok hatására is jelentkezhet. A töredezett hajvégeknek azonban több típusa van, mint hinnéd, ezek pedig más-más kezelést igényelnek.
A 3 leggyakoribb típus:
- Y-végű hajszál: Ez a legismertebb típus. Ha Y formát látsz a hajszál végén, nem kell levágnod a hajad! Még megmentheted magas vitamintartalmú olajokkal és hidratáló pakolásokkal.
- Gyertya vagy kúp végű hajszál: A hajszál külső rétegének csökkenését jelzi. A töredezés ebben az állapotban még nem indult meg, de a hajszál bármikor eltörhet. Ebben az esetben sajnos muszáj levágni a hajat. Hogy a jövőben megelőzhesd, ápold a hajad olajokkal, és használj szűrőt a csapon, hogy csökkentsd a vízből a hajadra kerülő klór mennyiségét.
- Tollas hajvég: Azt mutatja, hogy a hajad komoly károsodásokat szenvedett el, melyek következtében a hajszál meggyengült és akár a teljes hosszán szétágazik. Ilyenkor néz ki úgy a haj, mint a szénaboglya. Ez a hajtöredezési típus a leggyakrabban azoknál fordul elő, akik szőkítik vagy festik a hajukat. Próbálj meg erről teljesen lemondani! Használd kevesebbet a hajszárítót, a hajsütővasat, a hajvasalót, és keress olyan hajápoló terméket, ami speciális védelmet biztosít a roncsolódott hajnak.
Tetszett? Érdekesnek találtad? Oszd meg az ismerőseiddel!