Érdekes tények a télről és a hóról
A természet változása télen: December
A tél beköszöntével járó december az enyhe novemberi ősztől eltérően nagyon ritkán rontja el olvadásaival a természetet. Óvatosan és fokozatosan készül fel a hideg és a fagy kialakulására, leengedi a hőmérő oszlopát a hőmérőn, és mindent meleg hótakaróval körbeteker.
Ennek az ellátásnak köszönhetően sok kicsi állat és növény képes túlélni az elkövetkező hideg időt, mert a hó alatt melegebb van, mint kint. A sziporkázó sodratok gyakran elérik a 30 cm-t, és a félénk napfény kegyelméből már nem adják fel.
Minél alacsonyabb a levegő hőmérséklete, annál keményebb a hó és annál hangosabb lesz a dallamos ropogása.
Fokozatosan a nap kezd teret veszteni, és a hideg decemberi éjszakák egyre hosszabbak. A rövid fagyok már kezdik megmutatni súlyos jellegüket, és a vékony jégkéreg akadályozza a kanyargós folyók mozgását.
A december néha kis olvadásokkal és kellemes hőmérséklet-emelkedéssel kényeztet, de éles fagyokkal emlékeztetheti magát, és a sarkvidéki szél fokozatosan egyre több hideget és frissességet hoz.
Az északi féltekén a december 22-i éjszaka az év leghosszabb, a december 22-i nap pedig az év legrövidebb. A téli napfordulón, december 22-én a nap a láthatár feletti legalacsonyabb magasságra emelkedik egész évben.
December kezdetével sok népi jel kapcsolódik az időjáráshoz. Itt van néhány közülük:
- Ha decemberben az ég felhős és a felhők alacsonyan lógnak, ez azt jelenti, hogy jövőre nagy termésre kell számítani.
- Ha ebben a hónapban gyakran dörög a mennydörgés, akkor januárban nagyon súlyos fagyok lesznek.
- Az eső hiánya azt jelenti, hogy a tavasz és a nyár is száraz lesz.
- A sok hó, fagy és befagyott talaj jó termést jelent ősszel.
- Ha a süvöltők ebben a hónapban megérkeztek, akkor a tél fagyos lesz.
Január
Januárban a tél magától értetődik. Nyugodtan uralkodik a természetben, és folytatja havas és fagyos menetét.
Vízkereszt hideg és egyedi hókristályai varázslatos téli mesét hoznak létre az ablakok bonyolult mintáiból, énekelnek róla, kavarogva a hóvihar örvényében, és bátran néznek a felhőtlen kék égbe.
A keserű fagy a száj gőzfúvásával, valamint az arc és az orr kellemes bizsergésével érezteti magát. Mindez a varázslat fenntartja a már kialakult hőmérsékletet -10-20 Celsius fokon belül.
A napok fokozatosan hosszabbodnak, és a fagyos éjszakák áthatolhatatlan sötétsége fokozatosan teret veszít.
A ragyogó nap szúró fényének azonban nincs ideje felmelegíteni a földet, ezért a makacs hideg még erősebbnek tartja jogait, és szúrósan fagyossá teszi a levegőt.
Ennek köszönhetően éjszaka megcsodálhatja a tiszta égboltot és a csillagok csillogó gyémántjait.
A szél nem olyan erős, mint decemberben, és nem csapkodja a hóba öltözött fákat, csak szeretettel simogatja a tetejüket.
Az időjárásra vonatkozó népi jelek szerint:
- ha január 21-én fúj a déli szél, akkor a nyár esős lesz, ha pedig 23-án fagy van, akkor a nyár hűvös és esős lesz.
Február
Február beköszöntével a vastag szürke ég, amely továbbra is puha hósapkával burkolja az alvó földet, fokozatosan kissé kedvesebbé válik, és lehetővé teszi, hogy a ragyogó napfény gyakran bekukucskáljon a sűrű felhőkbe.
A tél továbbra is a hóvihar diszkordáns dallamával és a hóvihar által körözött vidám hópelyhek körhintájával emlékeztet önmagára, de a tavaszvárakodás fokozatosan kezd újraéleszteni mindent körülötte.
A szúrós fagytól rózsaszín arca fokozatosan kezd felmelegedni a félénk napsütés hatására.
A havat vékony kéreg borítja, és a tavasz közeledtével számolva kezd feladni a ravaszságot.
A napok egyre hosszabbak, és a tiszta égbolt egyedülálló kékjével egyre kellemesebbé teszi a szemet.
Február sok népi jelzéssel jár az időjárásról.
- Ha ebben a hónapban nagyon hideg és fagyos az idő, akkor a nyár forró lesz.
- A februári kevés hó rossz termést fenyeget.
- Ha mennydörgés dörög, akkor erős szélre kell számítani.
- Az esős február ugyanarról a tavaszról és nyárról beszél.
- A fényes csillagok a fagyot, a homályosak az olvadást jelzik.
- Ha a februári fagyok nagyon erősek, akkor a tél rövid lesz.
Természeti jelenségek télen
Az év ezen időszakában olyan érdekes és szokatlan természeti jelenségek vannak, mint:
- Hóvihar
- Jég
- Jégcsapok
- Fagy minták
Az első széllökésekkel hóvihar következik be, és bátran felvéve a hótakarót, titokzatos téli táncba sodorja. Ez egy nagyon durva természeti jelenség, amellyel jobb, ha útközben nem találkozunk.
A Blizzard bátran elintézi a havas tájat, és bolyhos hófúvásokat szabadon enged. Leggyakrabban ez tél közepén történik, amikor a fagy és a hideg uralkodik.
A jég, mint egy édes téli álom, megnyugtatja a víztesteket, és vékony jégkéreggel borítja nemcsak a folyók folyamatos áramlását, hanem az összes utat is.
Ez akkor történik, ha eső vagy ónos eső után a hőmérsékleti oszlop nulla alá csökken.
A folyók jége akadályozza a hajózást, de bőséges lehetőséget biztosít mindenféle téli tevékenységhez, például szánkózáshoz, korcsolyázáshoz vagy síeléshez.
A jégcsapok a tél egy másik érdekes jelensége. Ők, akár a jégtőrök, a földbe hullanak és szikrázó töredékek százaiba szóródnak szét.
A jégcsapok akkor keletkeznek, amikor a hó megolvad a háztetőkön vagy más lapos tárgyakon, és a keletkező víz éjszaka alacsony hőmérsékleten lefagy.
A fagyos minták, mint a dér, hihetetlen csipkealakot jelentenek a tél számára. Szeszélyes kialakításuk és hipnotizáló szépségük sok teret hagy a fantáziának, és elmerül egy havas mesében.
Ez az üveg szabálytalanságain megtelepedő jégkristályok képződése miatt válik lehetővé. Egymásra helyezkednek, és hihetetlen szépségű képeket hoznak létre.
A tél nemcsak szép évszak, hanem nagyon szokatlan is. Olyan, mint egy nagy találós kérdés, amelyet még meg kell oldani. Például:
- A hó igazi műalkotás, és nincs két egyforma hópehely a világon.
- A hópelyhek 95% -ban levegőből állnak, ezért süllyednek olyan lassan a földre.
- Az Antarktiszon a hó lila, rózsaszín vagy piros színben található.
- A jég hőmérséklete különböző a világ különböző országaiban és részein. Például a leghidegebb jég az antarktiszi gleccserekben található és eléri a -60 Celsius fokot, a legmelegebb (0 fok) - a skandináv hegyek és az Alpok csúcsain.
- A világ lakóinak több mint fele még soha nem látott valódi havat. 1979. február 18-án havazást regisztráltak a Szahara sivatagban, és ez a bolygó egyik legforróbb helye.
- Élvezze Észak-Szudán legmelegebb telét. Ott az évnek ebben a szakaszában a hőmérséklet ritkán süllyed +40 fok alá.
- Az Antarktisz az egyik leghidegebb és lakhatatlan hely. Télen az átlagos léghőmérséklet ott -70 fok. És az Antarktiszon található Vostok állomáson -89,2 fokos hőmérsékletet rögzítettek.
- A Föld bolygón több mint hétmilliárd ember és ennek több mint fele még soha nem látta a saját szemével a havat.
- A legnagyobb hópehely, amely valaha is egy ember kezébe került, 38 centiméter átmérőjű volt.
Tetszett? Érdekesnek találtad? Oszd meg az ismerőseiddel!