Miért a negyedik ujjon viseljük a jegygyűrűt?


Az ujjon viselt ékszer már ősidők óta létező tradicionális szimbóluma a férfi és a nő között kötött, életre szóló szövetségnek.
Magyarországon az eljegyzési gyűrű ajándékozási és viselési szokásainak története a 19. század elejére nyúlik vissza. A gyűrű a 18. században ismert ajándékokat, mint például a jegykendőt váltotta le. A férfiak érzelmeik kifejezésére gyűrűt ajándékoznak a szeretett hölgynek. Annak idején egy lány több udvarló gyűrűjét is viselhette, végül a a legkomolyabb udvarló gyűrűjét tartotta csak meg. Ettől fogva a lányt “elgyűrűzöttnek” nevezték.
A esküvőgyűrű, mai nevén karikagyűrű a templomi szertartás kelléke volt, a házas állapotot fejezte ki, ahogy napjainkban is. Idővel a szerepe is megnőtt és már nemcsak a házasságkötés után, hanem előtt is viselik az eljegyzést követően.

A 19.-20. század fordulóján először a vőlegény vitt gyűrűt a menyasszonynak, a vőlegény viszonzásul kendőt kapott, majd az ifjú férjjelölt vásárolta meg a karikagyűrűket.
A végső változatban a férfi három gyűrűt vásárolt. Ebből kettőt a nőnek, egyet pedig saját magának. Manapság is ez a megszokott, hiszen a férfi egy gyönyörű, köves gyűrűvel kéri meg a lány kezét, az esküvői ceremóniára pedig együtt választanak karikagyűrűt. Napjainkban rendszerint a szeretett neve, a házasságkötés dátuma kerül a gyűrű belsejébe, de ritkán előfordul az is, hogy egy apró, személyes üzenetet gravíroznak bele.

Miért viseljük a jegygyűrűt a negyedik, vagyis a gyűrűsujjon?

Tetszett? Érdekesnek találtad? Oszd meg az ismerőseiddel!